ČESTA PITANJA

Šta je EMS trening i kako fukcioniše?

EMS trening je trening 21. veka. Razlog tome je što prati ritam ubzanog načina života, pa trening traje svega 20 minuta, a ima učinak kao sat vremena provedenih u teretani. Elektro-mišićna stimulacija nije novina, u početku je ona imala svoju primenu u medicini, prvenstveno kod fizikalnih terapija. Nedavno krenula je njena upotreba i u svetu fitnesa gde se pokazala kao veoma efikasna.
Princip po kojem EMS funkscioniše jeste slanje dodatnih impulsa ka mišićima pomoću elektroda koje se nalaze u odelu koje vežbač nosi tokom treninga. Impulsi koji se šalju spolja pojačavaju kontrakcije mišića prilikom izvođenja vežbi i time dopinose da telo brže ostvari rezultate.
Tokom treninga personalni trener je tu da prilagodi nivo i jačinu impulsa koje telo dobija u zavisnosti od vaše fizičke spreme i ciljeva.
Trening se započinje zagrevanjem kardio vežbama koje traju 5 minuta, zatim se rade vežbe oblikovanja 10 min, a poslednjih 5 minuta treninga provodimo u ležećem položaju uz relax program kako bi se naši mišiči opustili.

Ko ne sme da praktikuje EMS treninge?

EMS trening nije pogodan za one kojima je ugrađen aparat poput pesmejkera i bajpasa ili imaju druga srčana oboljenja, kao i osobe kojima je dijagnostikovano nešto od sledećeg:
Epilepsija
Psihijatriska oboljenja (šizofrenija)
Dijabetes
Povišen nivo kreatin kinaze
Karcinom
Tromboza
Tuberkuloza
Teža neurološka oboljenja
Hemofilija
Ateroskleroza
Abdomalna hernija
* Takođe, ovaj trening se ne preporučuje tokom ciklusa i ženama koje su u drugom stanju.
* Pri prvom dolasku trener će obaviti konsultacije kako bi se napravio optimalan plan treninga.

Kome se preporučuje EMS trening?

EMS trening je idealan za ljude koji nemaju dovoljno slobodnog vremena za vežbanje ili za sve one koji žele da za što kraći vremenski period postignu željene rezultate. Takođe, ovaj dvadesetominutni trening je rešenje za one koji ne vole da vežbaju, a žele benefite koje fitnes donosi.
S obzirom da se elektro-mišićna stimulacija koristi i u fzikalnoj medicini, kao i da se u toku treninga ne koristi opterećenje, pogodan je za ljude koji se oporavljaju od povreda. EMS trening pomaže smanjenju bolova u leđima i zglobovima i dovodi do poboljšanja držanja, što će posebno korisiti osobama koje mnogo vremena u toku dana provode u sedećem položaju.
Ovaj trening je koristan za sve generacije i pogodan za sve nivoe kondicije, bez obzira da li se bavite nekim sportom ili ste početnik.

Koje su prednosti EMS treninga u odnosu na druge vidove vežbanja?

Prilikom konvencionalnog treninga aktiviraju se one grupe mišiča na kojima je fokus tokom izvođenja vežbe, dok su ostali mišići gotovo neaktivni. EMS trening funkcioniše tako što aktivira sve mišiće, čak i one na koje se vežba ne odnosi. Drugim rečima, tokom izvođenja klasičnog treninga aktivirano je oko 30%, dok je za vreme EMS treninga aktivirano oko 90% mišića.
Ovo se postiže tako što se, uz pomoć odela, stimulišu mišićna vlakna ubrzavajući rad mišića i čineći kontrakcije jačim, što dovodi do bržeg sagorevanja kalorija i stvaranje veće mišićne mase.
Tokom običnog treninga, da bi se postigli rezultati, potrebno je više puta ponoviti vežbu uz korišćenje opterećenja, a čak i tada se mišići aktiviraju tek pri kraju serije. EMS aktivira mišiće odmah na početku treninga čak iako se opterećenje ne koristi. Prednost je i to što je trening individualan, posebno sada, u vreme epidemije, te dolazite u kontakt samo sa trenerom.

Za šta je sve pogodan EMS trening?

Uticaj na zdravlje:

Smanjenje masnih naslaga
Ubrzavanje metabolizma
Poboljšanje cirkulacije i uticaj na rad kardiovaskularnog sistema
Smanjenje bolova u leđima i zglobovima
Pogodno za rehabilitacju nakon povreda

Uticaj na kondiciju i snagu:

Povećanje izdržljivosti organizma
Poboljšanje vitalnosti
Ujednačavanje mišićne ravnoteže
Razvoj i jačanje mišićne mase
Definisanje mišića

Uticaj na fizički izgled:

Gubljenje viška kilograma
Oblikovanje tela
Smanjenje celulita
Zatezanje kože

Da li je EMS trening bezbedan?

Da, ovaj vid treninga je potpuno bezbedan. Aparat proizvodi nisko-frekventne električne impulse koji služe da stvore kontrakciju, ali ne utiču vitalne unutrašnje organe. Takođe, impulsi koji se stvaraju utiču samo na skeletne mišiće koji proizvode pravilne kontrakcije bez naglih pokreta koji mogu dovesti do povreda.
U toku treninga se ne koriste opterećenja čime se izbegava pritisak na zglobove, što otklanja mogućnost da dođe do nezgode.
Pre početka treninga neophodna je konsultacija sa trenerom kako bi se utvrdilo zdravstveno stanje i fizička sprema na osnovu čega se pravi individalan plan treninga.

Šta mi je potrebno od opreme za trening?

Na trening ne morate donositi ništa od opreme. Pre početka treninga dobijate pododelo, odelo, peškire i sredstva za ličnu higijenu.

Ukoliko ne volite da trenirate bosi, možete poneti udobne patike u kojima ćete vežbati.

Kada se mogu očekivati prvi rezultati?

Prvi rezultati su najčešće vidljivi već nakon četiri nedelje, uz praktikovanje EMS treninga 2x nedeljno, dok se promene osećaju nakon dva do tri treninga. U zavisnosti od učestalosti vežbanja i načina ishrane vreme postizanja rezultata može varirati.

Da li se može očekivati upala mišića nakon treninga?

EMS treningom se ubrzava i pojačava rad mišića, tako da je upala izvesna, što je pokazatelj da ste odradili dobar i efikasan trening.

Šta je maderoterapija?

Maderoterapija je masaža celulita drvenim oklagijama i potiče iz Kolumbije. Zasniva se na korišćenju anatomski dizajniranih elemenata koji pravilnim korišćenjem stimulišu limfni sistem i poboljšavaju cirkulaciju, što predstavlja osnovu u borbi protiv celulita. Pored toga, ova terapija dovodi do zatezanja kože i smanjenja obima jer se njenom konstantnom primenom vrši detoksikacija i relaksacija organizma. Maderoterapija, više od bilo kog drugog anticelulit tretmana, utiče na izbacivanje vode iz organizma i zbog toga se razultati postižu brže i lakše.
Obična anticelulit masaža se radi rukama i pritasak na celulit je slabiji, dok se kod maderoterapije koriste posebno oblikovane drvene oklagije koje pružaju intenzivan pritisak čak i na najtvrđi celulit, što dovodi do razbijanja masnih naslaga, te je čini mnogo efikasnijom.
Preporučuje se u serijama od 10 tretmana u razmaku od dva do tri dana kako bi se izbegao YO-YO efekat (naravno, u zavisnosti od reakcije klijenta i procene terapeuta). Masaža traje 30 minuta i tretiraju se se noge, zadnjica, stomak i struk. Dugoročni rezultati zavise od broja tretmana kao i od životnog stila, odnosno, potrebno je da se unosi dosta tečnosti i koriguje ishrana. Kako bi se održavali željeni rezultati potreno je povremeno ponoviti tretman.
Tokom prvih nekoliko tretmana moguća je pojava bola slabog intenziteta, kao i kod obične anticelulit masaže. Takođe, prilikom prelaska oklagijama preko područja koja su dublje zahvaćena celulitom veća je verovatnoća da će doći do osećaja neprijatnosti.

Koje su prednosti maderoterapije?

Maderoterapija se preporučuje osobama koje žele da :
Uklone celulit
Redukuju obim
Podignu zadnjicu
Toniraju i zategnu kožu
Ubrzaju metabolizam
Eliminišu toksine
Podstaknu limfnu drenažu
Opuste telo
Izbace vodu iz organizma
Smanje masne naslage

* Važno je napomenuti da se maderoterapija ne izvodi tokom ciklusa, najpogodnije je da se tretmani započnu po njegovom završetku.

* Ne preporučuje se osobama koje imaju proširene vene, probleme sa krvotokom i kožnim oboljenjima. Takođe, ova masaža nije pogodna za trudnice.